+48 (32) 251-92-25 wilpo@wilpo.pl

System pomiaru parametrów jakości węgla WILPO C 532hc

Przeznaczenie – zastosowanie

Ciągły pomiar zawartości popiołów w węglu prowadzony jest przy wykorzystaniu opracowanej przez WILPO w 2009 roku innowacyjnej metody radiometrycznego rozpraszania i absorpcji. Metoda polega na naświetlaniu warstwy węgla (od góry) niskoenergetycznymi promieniami gamma i rejestracji natężenia promieniowania gamma promieniowanie docierające do zespołu detektorów umieszczonych pod przenośnikiem taśmowym. Zamiast jednego detektora wprowadzono system dwóch odpowiednio rozmieszczonych detektorów: jednego do pomiaru promieniowania rozproszonego, drugiego do pomiaru promieniowania pochłoniętego.

Umożliwiło to zebranie danych o zmienności zawartości popiołu i gęstości powierzchniowej węgla analizowanego przy użyciu jednego źródła promieniowania. Zastosowana konfiguracja zapewniła nieosiągalne dotychczas korzyści pomiarowe, zachowując jednocześnie cenne cechy stosowanych dotychczas popiołów radiometrycznych.

Ciągły pomiar zawartości wilgoci w węglu odbywa się przy wykorzystaniu technologii absorpcji mikrofal. Technologia ta jest stale udoskonalana i doskonale sprawdziła się w wielu dotychczasowych udoskonaleniach sprzętu pomiarowego oferowanego przez WILPO.

Niezrównane zalety innowacyjnej metody rozpraszająco-absorpcyjnej oznaczania zawartości popiołu w węglu

  • Pomiar obejmuje od 35% do 50% strumienia węgla (nieosiągalne innymi metodami pomiarów radiometrycznych).
  • Maksymalna reprezentatywność wyników pomiarów (nieosiągalna innymi metodami pomiarów radiometrycznych).
  • Ciągły pomiar zawartości popiołu w węglu na przenośnikach z dowolnym rodzajem taśm (w tym z linkami stalowymi – absolutna nowość).
  • Ciągły pomiar zawartości popiołu w warstwach węgla powyżej 300 mm (ważna nowość).
  • Ciągły pomiar zawartości popiołu w węglu niejednorodnym (mieszankach węglowych).
  • Ciągły pomiar zawartości popiołu w węglu ułożonym warstwowo na taśmie.
  • Całkowicie bezpieczne w użyciu – jedno optymalne źródło miękkiego promieniowania gamma (60 keV).
  • Nie ma potrzeby skanowania.
  • Brak kontaktu jednostek miar z węglem.

Możliwości zastosowania sprzętu nowej generacji

Podstawowe zastosowania urządzeń nowej generacji (WILPO C 5XX) obejmują takie przypadki lokalizacji i warunków instalacji, gdzie ciągły pomiar zawartości popiołu w węglu był dotychczas niemożliwy (np. przenośniki wykorzystujące taśmy z linką stalową) lub utrudniony (np. przenośniki wykorzystujące taśmy silnie absorbujące promieniowanie gamma, grube warstwy niejednorodnego węgla na przenośniku taśmowym).

Urządzenia nowej generacji charakteryzują się dużą wszechstronnością: niemal w każdym miejscu, gdzie do tej pory stosowano popiołomierze o różnej konstrukcji, te nowe urządzenia z reguły dadzą znacznie bardziej reprezentatywne wyniki pomiarów.

WILPO C 532hc – system pomiaru parametrów jakościowych węgla

System pomiarowy WILPO C 532hc składa się z dwóch głównych jednostek: jednostki pomiarowej oraz jednostki przetwarzania i wyświetlania danych. Jednostka pomiarowa składa się z dwóch kluczowych modułów: modułu pomiaru zawartości popiołu i modułu pomiaru wilgotności. Każdy z tych modułów jest montowany na ramie zawieszenia i wyposażony w odpowiednie głowice pomiarowe. Istnieje jedna jednostka sterująca, wspólna dla obu modułów. W skład jednostki sterującej wchodzi sterownik programowalny, zasilacze oraz układy transmisji danych.

Stanowisko pomiarowe Systemu WILPO C 532hc, gdzie:

  • 1 – głowica gamma ze źródłem promieniowania izotopowego,
  • 2 – głowica detekcyjna promieniowania gamma (promieniowanie rozproszone),
  • 2’ – głowica detekcyjna promieniowania gamma (promieniowanie pochłonięte),
  • 3 – czujnik grubości warstwy materiału,
  • 4 i 8 – ramy zawieszenia (układu pomiaru zawartości popiołu i wilgoci),
  • 5 – jednostka sterująca,
  • 6 – głowica detektora mikrofalowego,
  • 7 – głowica generatora mikrofal.

Kluczowym elementem jednostki przetwarzającej i wyświetlającej dane jest komputer wyposażony w dedykowane oprogramowanie. Urządzenie to można zainstalować w dowolnym miejscu według potrzeb użytkownika, np. na Wydziale Kontroli Jakości Węgla, centralnej sterowni itp.

Przykładowy zrzut ekranu wyświetlacza systemu WILPO C 532hc

Jednostka pomiaru systemu WILPO C 532hc.

Usługi świadczone przy dostawie sprzętu

Na każdym etapie podejmowania decyzji, które urządzenie pomiarowe będzie optymalne, zapewniamy bezpłatne doradztwo techniczne (łącznie z wizytą w terenie).

W przypadku specyficznych warunków na miejscu (np. pasy niestandardowe, pasy z linką stalową, wysokość pokładu węgla na pasie powyżej 300 mm, itp.) nasze standardowe rozwiązania mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb, łącznie z regulacją lub przeprojektowaniem zawieszenia ramek, zastosowanie izotopowego źródła odpowiedniej aktywności lub inne modyfikacje.

WILPO zapewnia dostawę urządzenia, instalację w terenie, regulację i przeszkolenie personelu. Oferujemy także pomoc w uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie urządzeń zawierających izotopy promieniotwórcze.

Usługi gwarancyjne, konserwacyjne i naprawcze

W okresie gwarancyjnym WILPO świadczy bezpłatne usługi konserwacyjne i naprawcze. Zakres usług oraz czas trwania gwarancji określony jest w karcie gwarancyjnej.

Na podstawie odrębnej umowy serwisowej możemy świadczyć usługi serwisowe i naprawcze także po upływie okresu gwarancyjnego. Usługi te obejmują weryfikację szczelności źródła promieniowania, generalny przegląd urządzeń oraz, w razie potrzeby, naprawy i regulacje.

Podstawowe dane techniczne

Zakres wielkości cząstek węgla 0 – 70 mm
Minimalna grubość warstwy węgla 50 mm
Jednoczesne oznaczanie popiołu i wilgoci 250 mm
Tylko oznaczanie popiołu 500 mm
Metoda oznaczania popiołu radiometryczne, rozpraszanie i absorpcja
Metoda oznaczania wilgoci absorpcja promieniowania mikrofalowego
Źródło promieniowania gamma Izotop Am-241
Wygląd kapsułkowane źródło, specjalna forma
Aktywność 3,7 do 18,5 GBq
Detektor promieniowania gamma sonda scyntylacyjna (x2)
Dokładność oznaczania popiołu 0,7% ≤ σ ≤ 2%
Dokładność oznaczania wilgoci 0,5% ≤ σ ≤ 1%
Dokładność wyznaczania wartości opałowej 200 kJ/kg ≤ σ ≤ 600 kJ/kg
Znamionowe napięcie zasilania, UN 0,7% ≤ σ ≤ 2%
Pobór energii 300 VA (w tym grzałki)

Bezpieczeństwo urządzenia

Nowa konstrukcja układu pomiarowego, a przede wszystkim popiołomierza, w którym zastosowano pojedyncze, niskoenergetyczne (60 keV) źródło promieniowania Am-241, jest w pełni bezpieczna. Urządzenie zostało dopuszczone do produkcji przez WILPO przez Państwową Agencję Atomistyki (PAA) w Warszawie (zezwolenie nr D-17222 z dnia 24 czerwca 2009 roku).

WILPO posiada także zezwolenie wydane przez PAA na obrót, montaż i transport urządzeń stanowiących źródła promieniowania (zezwolenie nr D-15512 z dnia 14 stycznia 2005 r., załącznik nr 1 z dnia 26 maja 2008 r.).

pl_PLPolish